jazyk  Polski
logoo násproduktyvýzkum a vývojrozvojkontakty

Železany

Železany („Ferrates“) se řadí mezi nejsilnější známá oxidační činidla. Železo je v těchto sloučeninách přítomno v oxidačním stavu VI, ve kterém je vysoce reaktivní. V pevné formě a suchém stavu jsou však neomezeně skladovatelné.

Železan ochotně oxiduje (likviduje) přítomné chemické i biologické kontaminanty, přičemž se sám redukuje na netoxický a v životním prostředí běžně se vyskytující oxid železitý, neboli rez. Vedle oxidačních vlastností železanu se při likvidaci kontaminantů ve vodném prostředí pozitivně uplatňují také flokulační a adsorpční vlastnosti vznikajícího oxidu. Přestože je zbarvení železanu temně fialové, jedná se o „ryze zelené“ dekontaminační činidlo.

Díky svým vlastnostem je železan produktem zcela unikátním, který má celou řadu potenciálních využití:

  • čištění vod, příprava pitné vody, zpracování odpadních vod a stabilizace čistírenských kalů
  • likvidace rybích parazitů, virů a bakterií
  • omezování tvorby a růstu biofilmů
  • zpracování živočišných odpadů
  • odstraňování pachů
  • remediace půd
  • dekontaminační technologie - rozklad toxických, nebezpečných a těžko odbouratelných látek, včetně dekontaminace bojových chemických látek
  • výroba alkalických baterií a elektrických článků
  • výroba speciálních chemických a farmaceutických produktů (ekologické oxidační činidlo)

V současné době je železan jako produkt na trhu velmi těžko dostupný. Jeho cena je příliš vysoká a odrazuje tak od jeho reálného využití, často i od samotného aplikačního výzkumu. Tým vývojových pracovníků naší společnosti vyvinul postup, kterým lze vyrábět železan kvalitních parametrů ve srovnání s konkurencí za výrazně příznivější cenu. Naší snahou je stát se na trhu s železanem společností, která zpřístupní a rozvine užití tohoto unikátního produktu v komerčním měřítku.

Chci zavolat / poslat e-mail: 
Ing. Martin Souček
Vedoucí odboru výzkumu a vývoje
Tel.: +420 724 806 905
Martin.Soucek@bochemie.cz

Informační formulář

Zajímají vás podrobnější informace o vlastním výzkumu a vývoji Bochemie? Chcete vědět více o našich zkušenostech nebo o současných projektech? Kontaktujte nás.

* pole označená hvězdičkou jsou povinná

Jsme hrdými členy těchto institucí:

obrázek Ceficobrázek eurochlorobrázek Nickel instituteobrázek Cd reachobrázek Zinc Reachobrázek SCHP ČRnano asociace