jazyk  Polski
logoo násproduktyvýzkum a vývojrozvojkontakty

Ochrana dřeva

Bulharský Rilský monastýr, památku UNESCO chrání Bochemit Antiflash

Rilský monastýr chráněný Bochemitem Antiflash

Rilský monastýr je nejvýznamnějším klášterem v Bulharsku. Je označován za nejposvátnější místo bulharského pravoslaví a je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Díky ošetření Bochemitem Antiflash je od roku 2016 lépe chráněn proti zahoření.  

Dnešní monastýr byl postaven v roce 1335 a pomáhal udržovat národní a náboženské tradice. Zvenčí vypadá jako tvrz, nádvoří a interiéry kláštera jsou naopak nádherně zdobené. Celý komplex se rozkládá na ploše 8 800 m2. Rilský monastýr je pro jeho duchovní, kulturní a historický význam srovnáván s Chrámem sv. Petra v Římě. 

Na všechny dřevěné části bulharské památky byl použit jako protipožární ochrana Bochemit Antiflash. Nátěr tímto přípravkem probíhal postupně za plného provozu kláštera v letech 2008 -  2016. Byly tak ošetřeny stovky čtverečních metrů dřevěných prvků. Pro Bochemit Antiflash se správa kláštera rozhodla na základě prokázaného účinku Bochemitu Antiflash.

Bochemit Antiflash zajišťuje snížení hořlavosti dřeva zmenšením rychlosti jeho hoření a šíření plamene na povrchu dřeva. Účinné látky přípravku se zahříváním začnou rozkládat na nehořlavé plynné látky. Ty se z povrchu ošetřeného dřeva uvolňují do okolí a zředí kyslík nezbytný pro hoření natolik, že nepostačuje pro další šíření plamene. Zahříváním ošetřeného dřeva zároveň vzniká na povrchu zpěněná izolační vrstva, která zabraňuje přímému kontaktu plamene s povrchem dřeva. To opět zpomalí hoření a urychlí tvorbu zuhelnatělé povrchové vrstvy dřeva, která pak má tepelně izolační efekt a také brání dalšímu šíření plamene. 

Další informace na www.rilamonastery.pmg-blg.com

 

Zaujaly vás naše výsledky?

Ozvěte se!

Chci zavolat / poslat e-mail: 
Ing. Magda Macháňová
Zákaznický servis
Tel.: +420 596 091 299
Magda.Machanova@bochemie.cz

Chci více informací:

* pole označená hvězdičkou jsou povinná

Jsme hrdými členy těchto institucí:

obrázek eurochlorAsociace českých a slovenských zinkoven    nanoprogres  Nickel REACH Consortia  nano asociace  Svaz Chemického Průmyslu ČR  Zinc Reach  Cadmium reach consortium  The European Chemical Industry Council