Nano oxid zinečnatý

Naše společnost se téměř půl století zabývá chemií zinku a v posledních létech vyvíjí značné úsilí stát se významným producentem nano oxidu zinečnatého.

Jedná se o pokročilý typ oxidu zinečnatého, který se již v současné době řadí mezi nejperspektivnější nanomateriály. Rostoucí zájem o něj vychází z jeho unikátních funkčních vlastností (antimikrobiální, antifoulingové, vulkanizační, antikorozivní, foto-katalytické, UV protekční, piezoelektrické aj.).

V rámci výzkumu a vývoje jsme v Bochemii vyvinuli unikátní technologii výroby nano ZnO s extrémně vysokým povrchem. Výsledná technologie je ekologická a produkt se díky svým parametrům řadí mezi nejpokročilejší nanomateriály.

 

Technická specifikace vysokopovrchového nano ZnO Bochemie a.s. (nZ-BOCH 01) - prášková forma
Krystalická fáze 100 % ZnO XRD
Velikost primárních částic - krystalitů 13 ± 2 nm XRD
Velikost primárních částic (D50 Number) 10 - 11 nm XDC
Velikost částic (D50 Number) 21 - 23 nm CPS
Velikost specifického povrchu 90 - 110 m2/g BET
Tvar částic (viz snímek) blízce-sférický   HRTEM
Obsah Cl- < 0,1 hm. % argentometrie
Zbarvení vzorku smetanové   vizuální hodnocení
Dle požadavku jsme schopni připravit nano ZnO - s větší velikosti částic
nZ-BOCH 02 (D50 Number) 31 nm CPS
- jiné velikosti povrchu
  60 - 120 m2/g BET

 

 Distribuce velikosti částic nano oxidu zinečnatého stanovená CPS technikou

 

HRTEM snímek vodné suspenze nano oxidu zinečnatého   HRTEM snímek nano oxidu zinečnatého v práškové formě

SEM snímek polyurethanovaného (PUR) filtru s nano oxidem zinečnatým   SEM snímek polypropylenu obsahujícího nano oxid zinečnatý

 

Funkční vlastnosti vyvinutého materiálu testujeme v různých aplikačních odvětvích (plasty, gumy, nátěrové hmoty, filtry, kosmetika aj.). Testy jsou prováděny přímo u našich průmyslových partnerů, anebo ve spolupráci s předními odborníky z akademické sféry. Náš nano ZnO je oproti klasickému oxidu zinečnatému šetrnější k životnímu prostředí. Existují aplikace, zejména v gumárenském průmyslu, kdy lze klasický ZnO nahradit 4x menším množstvím našeho produktu při zachování nebo dokonce zlepšení funkčních vlastností. Náš produkt je, vedle svých parametrů a z nich plynoucích funkčních vlastností, zajímavý také z pohledu snadné dostupnosti a přijatelné ceny.

Vedle práškové formy nano ZnO jsme dále vyvinuli tři typy vodných disperzí (lišící se obsahem nano ZnO a typem dispergačního systému) a jednu disperzi organickou (rozpouštědlo PMA).

 

Technická specifikace vodné disperze nano ZnO Bochemie a.s. (nZ-BOCH-01 typ 202)
Obsah nano ZnO 40 hm. %  
Obsah dispergačních látek 33 hm. %  
Velikost částic (D50 Number) 29 nm DLS
Zeta potenciál -35,8 mV  
pH 10    

Zajímají vás podrobnější informace o vlastním výzkumu a vývoji Bochemie? Chcete vědět více o našich zkušenostech nebo o současných projektech?

Kontaktujte nás.

Chci zavolat / poslat e-mail: 
Ing. Martin Souček
Vedoucí odboru výzkumu a vývoje
Tel.: +420 724 806 905
Martin.Soucek@bochemie.cz

Chci více informací:

* pole označená hvězdičkou jsou povinná

Vyplněním a odesláním formuláře subjekt údajů uděluje souhlas v souladu s ustanovením zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, s nakládáním s těmito údaji pro účely optimalizace služeb a marketing.

Jsme hrdými členy těchto institucí:

obrázek eurochlorAsociace českých a slovenských zinkoven    nanoprogres  Nickel REACH Consortia  nano asociace  Svaz Chemického Průmyslu ČR  Zinc Reach  Cadmium reach consortium  The European Chemical Industry Council