Nano oxid zinečnatý

Naše společnost se téměř půl století zabývá chemií zinku a v posledních létech vyvíjí značné úsilí stát se významným producentem nano oxidu zinečnatého.

Jedná se o pokročilý typ oxidu zinečnatého, který se již v současné době řadí mezi nejperspektivnější nanomateriály. Rostoucí zájem o něj vychází z jeho unikátních funkčních vlastností (antimikrobiální, antifoulingové, vulkanizační, antikorozivní, foto-katalytické, UV protekční, piezoelektrické aj.).

V rámci výzkumu a vývoje jsme v Bochemii vyvinuli unikátní technologii výroby nano ZnO s extrémně vysokým povrchem. Výsledná technologie je ekologická a produkt se díky svým parametrům řadí mezi nejpokročilejší nanomateriály.

 

Technická specifikace vysokopovrchového nano ZnO Bochemie a.s. (nZ-BOCH 01) - prášková forma
Krystalická fáze100% ZnOXRD
Velikost primárních částic - krystalitů13 ± 2nmXRD
Velikost primárních částic (D50 Number)10 - 11nmXDC
Velikost částic (D50 Number)21 - 23nmCPS
Velikost specifického povrchu90 - 110m2/gBET
Tvar částic (viz snímek)blízce-sférický HRTEM
Obsah Cl-< 0,1hm. %argentometrie
Zbarvení vzorkusmetanové vizuální hodnocení
Dle požadavku jsme schopni připravit nano ZnO - s větší velikosti částic
nZ-BOCH 02 (D50 Number)31nmCPS
- jiné velikosti povrchu
 60 - 120m2/gBET

 

 Distribuce velikosti částic nano oxidu zinečnatého stanovená CPS technikou

 

HRTEM snímek vodné suspenze nano oxidu zinečnatého   HRTEM snímek nano oxidu zinečnatého v práškové formě

SEM snímek polyurethanovaného (PUR) filtru s nano oxidem zinečnatým   SEM snímek polypropylenu obsahujícího nano oxid zinečnatý

 

Funkční vlastnosti vyvinutého materiálu testujeme v různých aplikačních odvětvích (plasty, gumy, nátěrové hmoty, filtry, kosmetika aj.). Testy jsou prováděny přímo u našich průmyslových partnerů, anebo ve spolupráci s předními odborníky z akademické sféry. Náš nano ZnO je oproti klasickému oxidu zinečnatému šetrnější k životnímu prostředí. Existují aplikace, zejména v gumárenském průmyslu, kdy lze klasický ZnO nahradit 4x menším množstvím našeho produktu při zachování nebo dokonce zlepšení funkčních vlastností. Náš produkt je, vedle svých parametrů a z nich plynoucích funkčních vlastností, zajímavý také z pohledu snadné dostupnosti a přijatelné ceny.

Vedle práškové formy nano ZnO jsme dále vyvinuli tři typy vodných disperzí (lišící se obsahem nano ZnO a typem dispergačního systému) a jednu disperzi organickou (rozpouštědlo PMA).

 

Technická specifikace vodné disperze nano ZnO Bochemie a.s. (nZ-BOCH-01 typ 202)
Obsah nano ZnO40hm. % 
Obsah dispergačních látek33hm. % 
Velikost částic (D50 Number)29nmDLS
Zeta potenciál-35,8mV 
pH10  

Zajímají vás podrobnější informace o vlastním výzkumu a vývoji Bochemie? Chcete vědět více o našich zkušenostech nebo o současných projektech?

Kontaktujte nás.

Chci zavolat / poslat e-mail: 
Helena Bužgová
Asistentka ředitele
Tel.: +420 596 091 459
Helena.Buzgova@bochemie.cz

Chci více informací:

* pole označená hvězdičkou jsou povinná

Jsme hrdými členy těchto institucí:

obrázek eurochlorAsociace českých a slovenských zinkoven    nanoprogres  Nickel REACH Consortia  nano asociace  Svaz Chemického Průmyslu ČR  Zinc Reach  Cadmium reach consortium  The European Chemical Industry Council